آموزش تولید ژل رویال

سازماندهی کندو برای تولید ژل رویال:

جمعیت کلنی های زنبورعسل به بیش از 7 قاب در قالب سه سازماندهی در روزهای مشخص تولید ژل رویال در کلنی شروع میشود. در طی این مرحله با مدیریت چیدمان قاب های لارو و شفیره و تخم و با حضور ملکه در کندو شرایط لازم برای بیشترین جمعیت زنبورهای جوان، افزایش سطح تخم ریزی ملکه و در ادامه پذیرش بهتر پیوندها و تولیدژل رویال بیشتر در تیرک های ها در کلنی فراهم میشود. سازماندهی کندو مهمترین بخش تولید ژل رویال است که بایستی به صورت پیوسته در کلنی های تولید کننده ژل رویال انجام شود.

 

تهیه لاروهای ۲۴ساعته مخصوص پیوند یکی از دیگر از مراحل مهم تولید ژل رویال است در این مرحله هدف زنبوردار تهیه لاروهای همسان و ۲۴ساعته است که بتوان بهترین میزان پذیرش پیوندها و تولید شاه انگبین را داشت. لاروهای پرانتزی شکل که سن کمتر از ۲۴ساعت دارند بهترین لاروها برای پیوند زنی در داخل فنجانک های مخصوص است.

 

در مرحله بعد در اتاق مخصوص پیوند به وسیله سوزن های مخصوص پیوند، لاروهای جوان پرانتزی شکل از داخل حجرات شان به داخل فنجانک های پیوند منتقل میشود. بسترسازی سطح سلول ها به وسیله مخلوطی ازژل رویال تازه و آب مقطر سالم انجام میشود.

 

انتقال تیرک‌های حاوی فنجانک‌های پیوند به داخل کندوهای سازماندهی شده مرحله بعدی تولیدژل رویال است در این مرحله زنبورهای جوان داخل کندو به ترشح ژل رویال به داخل فنجانک ها اقدام می کنند و در طی ۷۲ساعت فنجانک ها پر از ژل رویال میشوند. لازم به ذکر است تنها لاروهایی که به درستی پیوند زده شده باشند با ژل رویال تغذیه می شوند و میزان پذیرش پیوند در کندو به نژاد و دقت پیوند زنی و جمعیت کلنی بستگی دارد.

 

بعد از مدت ۷۲ ساعت این تیرک ها از داخل کندو خارج شده و به اتاق برداشت ژل رویال منتقل می شوند. در ابتدا به وسیله یک چاقو سرپولک های سطح فنجانک ها تراشیده می شود و در مرحله بعد لاروهای جوان از سطح ژل رویال برداشته میشود. ژل رویال ترشح شده در داخل هر فنجانک ها به وسیله قاشق های مخصوص تخلیه شده و به داخل ظروف مخصوص انتقال داده می شوند. ژل رویال برداشت شده از هر فنجانک در حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰میلی گرم است و به طور توسط از هر دو یا سه عدد فنجانک یک گرم ژل رویال تازه برداشت میشود.

ژل رویال برداشت شده به وسیله توری های بهداشتی مخصوص صاف شده و در ظروف تیره رنگ با گرید غذایی نگهداری شده و در اسرع وقت به فریزر منتقل میشود. بایستی توجه داشت که ژل رویال به شدت به نور، هوا، گرما و زمان حساس است و در صورت نگهداری در دمای های بیش از 30 درجه در طی چند روز کیفیت آن به شدت کاهش می یابد و فاسد میشود.

ژل رویال یک ماده فاسد شدنی است که بایستی حتما در داخل یخچال یا فریزر نگهداری شود. ژل رویال خام را می توان به مدت ۱۸ ماه در داخل یخچال در دمای کمتر از 0 تا 5 درجه سانتی گراد نگهداری کرد. اما توصیه میشود برای نگهداری طولانی مدت حتما از فریزر در دمای منفی ۱۶ درجه سانتی گراد استفاده شود و در داخل فریزر می توان ژل رویال را تا دو سال نگهداری کرد و کیفیت آن کاهش محسوسی نداشته باشد.

 

دیدگاه شما

2 دیدگاه

  1. حسن گفت:

    آقای بهمن اول بگم دستتون درد نکنه واینکه همین موضوع اسپری شربت روی سلول ها هیچ کس نمی‌گفت و مهم ازین قسمت تولید ملکه همین هست خیلی ممنونم

رسانه های همکار
استفاده از مطالب بهمن کارنیکا برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام بهمن کارنیکا و لینک به منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت به محمدرضا بهمن تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.